środa, 09 marzec 2016 03:37

Co zrobić, gdy nie dajesz rady ze spłatą rat?

Spłacanie dużej ilości kredytów sprawia Ci problem? Chciałbyś mimo niełatwej sytuacji finansowej odczuć choć na chwilę ulgę? Podpowiadamy, co warto zrobić.

1.Negocjacje

Pierwszym krokiem, zawsze powinny być negocjacje z bankiem lub bankami, który udzielały Ci kredytów. Jest to ważne posunięcie, gdyż nie możesz instytucje te nie mogą stracić do Ciebie zaufania, gdyż przez kolejne lata, będziesz miał problemy z otrzymaniem kredytu, w przypadku finansowej niewydolności. Rozpoczęcie rozmów i informowanie wierzyciela o swojej sytuacji, zawsze jest dobrym posunięciem, gdy sprawy jeszcze nie zaszły za daleko.

2. Kredyt konsolidacyjny

Gdy nie uda Ci się wynegocjować zmiany harmonogramu rat, to koniecznym posunięciem będzie wybór odpowiedniego kredytu konsolidacyjnego. Operacja ta, ma za zadanie połączyć wszelkie zobowiązania kredytowe w jeden. Mogą to być np. kredyty hipoteczne, pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne za samochód. Możliwości poprawienia własnej sytuacji, jest bardzo sporo. Nowe oprocentowanie powoduje zazwyczaj tak dużą zamianę, że po konsolidacji rata zazwyczaj spada w stosunku do dotychczasowych obciążeń.

3.Kto może się starać o taki kredyt?

Jest to w dużej mierze rozwiązanie, które jest przystosowane do potrzeb osób, których sytuacja finansowa nie jest zadowalająca. Kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych, mogą okazać się świetną szansą, na podjęcie nowych wyzwań, ze spokojniejszą głową.

Zanim zaczniesz starać się o kredyt, musisz przedstawić odpowiednie dokumenty. Musisz wykazać swoje zarobki jak i wszelkich zobowiązań jakie regularnie płacisz (np. czynsz, prąd czy telefony) no i oczywiście dokumentację, związaną ze wszelkimi kredytami. Istotne też jest przedstawienie zaświadczeń o majątku, który może zostać uznany za zabezpieczenie kredytu. Co najważniejsze, jako przyszły klient kredytu konsolidacyjnego, musisz wykazać, że dotychczas regularnie płaciłeś swoje wszystkie raty. Osobom, które zaprzestały spłatę, są o wiele mniej przychylnie traktowane przez bank. Dlatego, warto rozważyć pomysł konsolidacji, jak najwcześniej.

4.Czy jest wymagany zastaw?

Większość ofert związanych z kredytem konsolidacyjnym, wymaga, aby pod zastaw dać swoją nieruchomość, choćby taką, która jest obciążona hipoteką. Po podpisaniu dokumentów, bank spłaci wcześniejsze należności i przeniesie kredyt. Obecnie, na rynku jest niewiele ofert konsolidacyjnych, które nie przewidują zastawu w postaci zabezpieczenia. Wtedy, najczęściej jest udzielany klientowi kredyt gotówkowy, zabezpieczony wekslem.

5.Jakie są korzyści z konsolidacji?

Gdy mówimy o kredycie konsolidacyjnym zabezpieczonym hipoteką, to klient zyskuje niższe oprocentowanie całego nowego kredytu, niż miałby spłacać wcześniejsze zobowiązania z rosnącymi odsetkami. Najlepsze kredyty konsolidacyjne dają właśnie tę przewagę, iż oprocentowanie pożyczki hipotecznej zawsze będzie niższe, od oprocentowania jakie powstaje przy kredycie gotówkowym lub karty kredytowe. Pamiętaj, iż to właśnie takie długi najbardziej uderzają w Twoją kieszeń.

6.Przemyśl swoją ostateczną decyzję

Nim zapadnie definitywnie decyzja, o konsolidacji długów, koniecznie przemyśl, czy nie będziesz wstanie pogodzić spłacania pojedynczych rat. Jest to o tyle ważna decyzja, gdyż będziesz musiał pogodzić się z faktem, iż okres spłaty kredytów, znacznie się przedłuży. W najbardziej ekstremalnych wypadkach, kredyty konsolidacyjne dla firm jak i osób prywatnych, mogą osiągać czas spłaty od 45 do 50 lat. Pojedyncze raty będą na pewnie niższe, jednak w podliczeniu ogólnym, oddasz bankowi więcej pieniędzy w odsetkach.

7. Koszta konsolidacji

Chcąc przeprowadzić skuteczną konsolidację na podstawie posiadanej nieruchomości , to musisz pogodzić się z tym, iż bank zaproponuje oprocentowanie porównywalne z hipoteką. Marża dla banku może urosnąć nawet dwukrotnie. Jej wysokość często zależy od tego, jak bardzo ryzykowny portfel starych kredytów posiadałeś.

8.Ograniczenia wynikające z konsolidacji

Bank nie pokrywa wszystkich długów, które powstały z racji niespłacania kredytów. Jeśli stworzysz sobie kredyt konsolidacyjny, który nie został zabezpieczony hipoteką, to możesz liczyć na wsparcie w wysokości od 50 do 80 tysięcy. Jeśli Twoje zobowiązania są wyższe, zapewne nadwyżka nie będzie wchodziła w skład konsolidacji.

Natomiast, gdy jesteś wstanie dać pod zastaw nieruchomość, to w dużej mierze zaproponuje taką kwotę, która będzie adekwatna do posiadanego majątku. Jeśli połowa długu powstała w związku z użytkowaniem kart debetowych, posiadaniem pożyczek ratalnych czy kredytów gotówkowych, to możesz liczyć na otrzymanie w wysokości od 70 do 80 procent wartości nieruchomości. W wypadku kredytu hipotecznego, możesz otrzymać nawet 100 procent wartości swojej nieruchomości.

Jak widzisz, nawet w trudnej sytuacji finansowej, możesz liczyć wesprzeć się skutecznymi rozwiązaniami. Niezależnie czy obecnie interesują Cie kredyty konsolidacyjne bez zabezpieczeń jak i uwzględniające zastaw, zawsze możesz liczyć na kompetentne wsparcie naszej firmy. Nasi doradcy, pomogą Ci przebrnąć przez niełatwą procedurę, która pozwoli na nowo odświeżyć stan Twojego budżetu.