Image
Image
Image
piątek, 13 maj 2022 10:34

Czy 8 tys. zł netto dochodu starczy na kredyt hipoteczny? Sprawdzamy!

 

Ile trzeba zarabiać, aby dziś otrzymać na dobrych warunkach kredyt hipoteczny. Analitycy prezentują wyliczenia na przykładzie rodziny z łącznym dochodem 8 tysięcy netto.

W październiku 2021 r. taka rodzina mogła liczyć średnio na uzyskanie kredytu w wysokości 591,5 tys. zł. W marcu tego roku było to już 432,6 tys. zł, a w kwietniu, czyli po kolejnych podwyżkach stóp procentowych, kwota ta spadnie najprawdopodobniej do ok. 330 tys. zł.

Co przyczyni się do spadku zdolności kredytowej? Głównym powodem jest oczywiście wzrost stóp procentowych, które rosną od jesieni 2021 roku. Raty kredytów rosną dlatego, że w górę idą stawki WIBOR, które są podstawą oprocentowania hipotek. Obecnie sięgają już blisko 4,9 proc, a w skali czasu mogą sięgać nawet 6 proc.

Natomiast od 1 kwietnia obowiązują nowe rekomendacje KNF. Zgodnie z nimi banki powinny teraz uwzględniać, m.in. wyższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego, co ma związek m.in. z wysoką inflacją. Nowe rekomendacje zakładają także, iż środki przeznaczane przez kredytobiorców co miesiąc na spłatę rat i innych zobowiązań finansowych nie powinny teraz przekraczać 40 proc. dochodów dla osób o niskich dochodach oraz 50 proc. przy wyższych.

KNF także zaleca instytucjom finansowym, aby do liczenia zdolności kredytowej przyjmowały oprocentowanie powiększone o 5 pkt proc. Obecnie robiły to przy założeniu podwyżki na poziomie 2,5 pkt proc.

To wszystko składa się na bardzo duże zmiany dla kredytobiorców i nic nie zapowiada, aby sytuacja w najbliższym czasie uległa poprawie. Raczej trzeba iść w kierunku zaciskania pasa i gromadzenia dodatkowych środków zabezpieczających spłatę kredytu. 

Kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, konsolidacyjne, firmowe, rolne, chwilówki, pożyczki, bez bik, ratalne, online, zero procent

Tu jesteśmy: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Radom, Kalisz, Sieradz, Gorzów Wielkopolski, Bielsko-Biała, Jelenia Góra, Zamość, Koszalin, Słupsk, Piła, Toruń, Częstochowa, Przemyśl, Elbląg, Skierniewice, Włocławek, Piotrków Trybunalski, Nowy Sącz, Radomsko, Bełchatów, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Przemyśl, Krosno, Zamość, Chełm, Konin, Wałbrzych, Elbląg, Ciechanów, Skierniewice

Image