Wydrukuj tę stronę
piątek, 24 czerwiec 2016 09:04

Jak zorganizować wkład własny przy kredycie hipotecznym?

Na obecną chwilę w żadnej ofercie kredytu hipotecznego nie znajdziemy opcji całkowitego finansowania zakupu przez bank. Zazwyczaj musimy posiadać wcześniej przygotowane fundusze w przedziale od dziesięciu do dwudziestu procent całej sumy.
 
W związku z tym rodzi się pytanie jak z taką sytuacją ma poradzić sobie młody człowiek, który chciałby zamieszkać na swoim? W pierwszej kolejności przychodzi na myśl możliwość skorzystania z programu „mieszkanie dla młodych” jednak, aby skorzystać z tej pomocy wcale nie jest łatwo. Roczna rezerwa pieniędzy tego programu bardzo szybko się kończy i trzeba przejść długą drogę formalnych procedur.
 
Dlatego też, trzeba umieć zorganizować sobie gotówkę we własnym zakresie. Jedną z metod jest oszczędzanie wkładu własnego w ramach różnego rodzaju produktach finansowych. Są to lokaty, konta oszczędnościowe czy fundusze inwestycyjne. Uzyskanie kwoty na wkład własny do mieszkania za pomocą tych instrumentów nie powinno sprawiać większych trudności. Jedynym mankamentem jest to, że taki sposób zdobywania funduszy na wkład własny może trochę potrwać. Pomysł zakupu mieszkania musiałby paść stosunkowo wcześniej, aby móc uzbierać wymaganą kwotę, przy wykorzystaniu mechanizmów, które oferują uzyskanie relatywnie wysokich odsetek w szybkim czasie.
 
Jednak, gdy oferta nabycia atrakcyjnego mieszkania trafia się nagle, to warto rozważyć możliwość uzyskania wsparcie od rodziny. W niektórych ofertach można zabezpieczyć kupno mieszkania za pomocą nieruchomości należącej do rodziców klienta. Jest to dobre rozwiązanie, które zmniejsza wysokość odsetek oraz prowizję od uruchomionego kredytu.
Te dwie powyższe rozwiązania wydają się być obecnie najczęściej stosowane, choć są przewidziane jeszcze inne drogi nabywania mieszkania na kredyt.
Jeśli pracuje się w dużej korporacji lub dobrze prosperującej firmie, to można skorzystać z funduszu pracowniczego. Niektóre firmy chcąc zapewnić jak największy komfort swoim pracownikom pomagają w zaciągnięciu kredytu na mieszkanie. Dlatego też, warto starać się o dobrą pracę w miejscach, gdzie dla pracodawca udziela tak istotnego wsparcia.
Jeszcze jednym wyjściem z tej sytuacji jest zezwolenie banku na brak posiadania wkładu własnego kosztem podniesienia marży do momentu, aż klient nie osiągnie 80% wartości kredytu względem nieruchomości. Wysokość tych opłat jest naliczana za pośrednictwem stałego WIBOR-u. Decydując się na taki krok, klient musi być przygotowany na wyższe opłaty związane z uruchomieniem kredytu. Korzystając z tego rozwiązania, warto wiedzieć o możliwości wyceny nieruchomości we własnym zakresie, która może być przydatna do przekonania banku, że cena zabezpieczenia wzrosła a kredyt zmalał.
Teraz już wiesz, że nie jesteś tak do końca skazany na mieszkanie u rodziców do chwili uzyskania pełnej niezależności finansowej. Warto, abyś obliczał warianty na jakie chcesz się zdecydować i co możesz dzięki nim osiągnąć.