piątek, 10 czerwiec 2016 09:03

Poważna fuzja banków zmienia układ sił w usługach finansowych

Rynek bankowości odnotował kolejną fuzję. Tym razem połączeniu uległy BGŻ BNP Paribas oraz Sygma Bank. Takie posunięcie zapewnia BGŻ BNP Paribas w rankingu sumy bilansowej siódmą pozycję, co wiąże się ze zdobyciem tytułu jednego z głównych graczy w segmencie consumer finance.
 
Sygma Bank zasłynął na rynku jako instytucja udzielająca najwięcej pożyczek konsumenckich oraz wydawca największej ilości kart kredytowych w kraju. Jeśli chodzi o rynek consumer finance to zajmuje trzecią pozycję zaraz po takim gigancie jak Santander Consumer Bank i Credit Agricole. Do klientów banku należą choćby takie sieci handlowe jak Praktiker, Intermarche czy OBI.
 
Bank ma ponad milion aktywnych klientów, których obsługuje w 60 punktach zlokalizowanych w galeriach i 80 sklepach partnerskich. Produkty dostępne są również w niezależnych sklepach, co daje dostęp do usług tego banku w 15 tys. punktów. Wszystkie te aktywa teraz będą zarządzane przez BGŻ BNP Paribas.
 
Rebranding oddziałów ma już miejsce od początku czerwca. W efekcie Bank BGŻ BNP Paribas po połączeniu z Sygma Bankiem bardzo umacnia swoją pozycję na rynku, tworząc nową jakość bankowości. Po połączeniu obsługuje 2,65 mln klientów, w całej Polsce ma blisko 500 oddziałów i 140 własnych punktów obsługi klienta. Do tego dochodzi pakiet 10 tysięcy współpracowników w całym kraju – są to sklepy wielkopowierzchniowe, pośrednictwa kredytowe czy punkty zakupów ratalnych.
 
Teraz Bank BGŻ BNP Paribas będzie drugim największym wydawcą kart kredytowych w Polsce, z udziałem rynkowym na poziomie 13 proc. Jednocześnie udział w rynku pożyczek ratalnych wynosi 19 proc., co daje bankowi trzecią pozycję na rynku. Zarząd jest zdania, że taka fuzja do 2018 roku przyniesie synergię na poziomie 86 mln zł. Dla pracowników banku na pewno ważna jest informacja, że nie dojdzie do zwolnień grupowych związanych ze restrukturyzacją.
 
Co oznacza to dla długoletnich klientów Sygma Banku? Na szczęście nie będzie to do nich wymagało większego zaangażowania. Umowy, które były wcześniej zawarte nadal pozostają w mocy i nie będzie trzeba podpisywać aneksów. Numery rachunków bankowych nie ulegają zmianie, aktywne pozostają wszystkie karty i numery PIN. Przeprowadzenie fuzji operacyjnej jest zaplanowane na pierwszą połowę 2017 roku.